SIL tęsia pažintį su sneaker‘ių kultūros kūrėjais. Šį kartą mūsų radare – Benas Liandzbergis iš Vilniaus. Pirmosios meilės kedams žiežirbos Beno gyvenime pasirodė dar paauglystėje. Domėjimasis gatvės mada, muzika ir sportu organiškai vedė į tašką, jungiantį šias ašis – tai kedai, kurie Benui visada buvo daugiau nei tik funkcionali avalynė. Prieš kiek daugiau nei pusantrų metų gimė kūrybinis alter ego – Artistas. Po šio vardo vėliava Benas pradėjo savo kūrybines idėjas realizuoti pasitelkiant kedus – dekoruoti juos unikaliais piešiniais. 2019-ųjų pabaigoje, per savo gimtadienį jis net surengė savo asmeninę parodą vienoje Vilniaus galerijoje, kurioje buvo eksponuojami ne tik kedai su unikaliais piešiniais, bet net ir konceptualūs darbai. Jaunas kūrėjas tikina vis dar ieškantis autentiško ir savito stiliaus bei tikisi, kad šie metai jam leis dar labiau atsiskleisti.
Benai, pradėkime nuo momento, kuris Tave patraukė domėtis kedais ir jų kultūra – kada ji atsirado tavo gyvenime?
Kedai mano gyvenime atsirado anksti. Dar būdamas 12-os mokykloje ir gatvėje avėjau Nike Air Max 90 ir kitus kedus. Būdamas 15-os pradėjau daugiau domėtis Jordan ir kitų garsių vardų modeliais.
Kokie kedai buvo pirmoji Tavo meilė?
Jeigu neklystu, tai buvo Jordan Spizike “Black University Red” kedai.
Ar kolekcionuoji sneaker’ius? Jeigu taip – kokius ir kiek jų turi?
Kurį laiką kolekcionavau ir skyriau tam nemažai dėmesio. Prasidėjus pandemijai ir atėjus karantinui panirau į kūrybą. Mane visada žavėjo klasika ir vintažas - Air Jordan serija, tuo pačiu ir tokie modeliai kaip Reebok Kamikaze, Reebok Question Mid, Reebok Blacktop. Taip pat turiu atskirą sekciją, kurią sunkiausia užpildyti - tai brand’ų kolaboracijos su menininkais. Tos poros man atrodo unikaliausios
Jeigu turėtum iš savo turimų kedų išsaugoti vienintelę porą – kokia ji būtų?
Manau, kad tai būtų Nike Air force 1 Mid, kuriuos pats apipavidalinau – jie unikalūs ir vieninteliai tokie. Taip pat, Keith Haring x Reebok Classic kolaboracijos kedai, kuriuos, beje, pirkau iš SIL!
Minėjai, jog muzika ir sportas prisidėjo prie to, jog pamilai kedus. Kaip manai, koks ryšys sieja šias tris kultūras?
Manau, kad tiek sportininkai, tiek ne sportininkai klauso muzikos ir visi dėvi patogią avalynę. Muzikantai mėgsta patogius ir stilingus kedus. Be to, kiekvienas žanras turi savo atstovus, savo “sportininkus”, kurie dėvi kedus ir taip susieja savo veiklą ir save su šia kultūra.
Esi aktyvus sneaker’ių kultūros dalyvis – kuri unikalias kedų versijas. Papasakok, nuo ko prasideda Tavo kūrybinis procesas.
Dažniausiai procesas prasideda nuo idėjos sugalvojimo ir mąstymo kaip ją įgyvendinti ant tam tikro bato silueto. Kiekvienas modelis padiktuoja savas taisykles ir formas, o tu privalai prisitaikyti ir tinkamai išnaudoti plotą savo idėjos realizavimui.
Kiek laiko trunka vienos kedų poros paruošimas?
Įvairiai. Esu paruošęs keletą porų per dieną, tačiau yra tekę su vienu projektu dirbti ir pusantros savaitės. Viskas priklauso nuo sudėtingumo lygio.
Kas Tave įkvepia? Idėjos gimsta Tavo galvoje ar jų ieškai, seki kitus sneaker’ių menininkus?
Kartais mintys tiesiog gimsta mano galvoje, kartais pasižvalgau internete ir ieškau idėjų ten. Dabar planuoju, kad didžiausia inspiracija būtų iš muzikos. Meilę jai stengsiuosi išreikšti kurdamas piešinius ant avalynės.
Papasakok apie savo darbus, kuriais labiausiai didžiuojiesi.
Vienas iš darbų, kuriuo didžiuojuosi, yra iš stiklo sukurtas batas. Šis konceptualus kūrinys buvo viena iš mano asmeninės parodos, kurią Kreatoriumo galerijoje surengiau per savo gimtadienį, dalių. Taip pat, ypatingą reikšmę turi viena pirmųjų porų, ant kurios piešiau Mac Millerio “Faces” albumo viršelio interpretaciją.
Galbūt turi modelį – favoritą, kuris Tavo nuomone yra labiausiai tinkamas piešimui?
Klasika – Nike Air force 1 arba Air Jordan 1. Mielai įtraukčiau ir savo piešiniams naudočiau Air Jordan 6 siluetą.
Kuri tik kitiems ar ir pats sau?
Daugiausia kuriu kitiems, tačiau keletą modelių kūriau ir sau - juos aviu labai retai. Mano kūrybos proceso esmė - daryti kitiems, bet daryti taip, kad tai patiktų man pačiam.
Koks buvo keisčiausias dalykas, kurį teko perkelti ant kedų?
Vienas vaikinas, kuris ant rankos turėjo specialiai blogai padarytą tigro tatuiruotę, paprašė, kad tą tigrą perkelčiau ir ant batų.
Ką manai apie Lietuvos kedų kultūrą – kaip ją apibūdintum?
Manau, kad yra labai daug “hype” reikalų. Labai greitai migruojama nuo vieno silueto prie kito. Manau, kad dar trūksta dažnesnio, viešesnio nešiojimo tikrai retų modelių, vietinių kūrėjų avalynės. Dabar yra blog’ai, švietimas, istorijos, todėl manau, kad dabar turime daug daugiau žinių, nei prieš kokius penkis metus.
Ar šis fenomenas mūsų šalyje turi unikalių, tik jam būdingų bruožų?
Didelis susidomėjimas “hyped” modeliais pasaulyje. Iš savo perspektyvos galiu pasakyti, kad dar kuklinamės tikrai asmeninės, unikalios, mums skirtos poros kedų.
Kokia, tavo nuomone, ateitis laukia sneaker’ių kultūros Lietuvoje?
Manau, kad atsiras daug įdomios avalynės, pritaikytos įvairiems skoniams, o žmonės taps dar drąsesni įsigyti unikalią, autentišką porą sau.
Daugiau Beno darbų rasi Instagram paskyroje ➡️ art_ist_as